Ahşap Evi

AHŞAP EVLERİN AVANTAJLARI

AHŞAP EVLERİN AVANTAJLARI

 

Ahşap evler, geleneksel diğer yapı sistemlerine göre  (tuğla, betondan ve  çelik ) yapılmış evlerden daha ekolojik ve ekonomik bir alternatiftir . Ahşap sadece doğanın bir parçası değil, aynı zamanda çevre için de faydalıdır.  Ahşap evler, geri dönüştürülebilir ve aynı zamanda ekolojik kabul edilen doğal malzemelerden yapılır. Ayrıca, ahşap bir  yapı geleneksel bina yöntemlerinden daha az enerji gerektirir, daha az çevresel etkiye sahiptir.

 

Ahşap Ev yapımında malzemeyi seçmek çok önemlidir. Ahşap doğal ve organik madde olduğu için hiçbir özelliği beton veya çelik gibi standart değildir. Kütük evlerin yapımında kullanılacak malzemeler ev inşası için kullanılabilir hale gelmesi için birçok işlemden geçer. Tüm iklim şartlarına karşı dayanıklılık kazanması için tüm detaylar titizlikle uygulanmalıdır .İnşaat için seçilmiş ahşap malzemenin bir o kadar iyi işlenmesi ve ondan da önemlisi iyi bir işçilikle uygulama yapılması gerekir.

 

Ahşap ev, statik özelliğinden dolayı yatay-dikey etkilerine maruzdur. Bu kuvvetlerin iyi hesaplanması gerekir. Mukavemeti sağlamak için nereye nasıl malzeme kullanılması teknik projelendirilmelidir.

 

Kütük ev kalitesini etkiyen faktörlerden biri de ahşap malzemelerin fırınlanması belli nem değerlerine ulaşması gerekir. Nem değerine ulaşmış ahşap malzemeler, doğal etkenlere karşı ön koruma gerektiren emprenye işlemi yapılmalıdır. Bu işlem ağacın dayanıklılığı ve ömrünü uzatır. Ayrıca küflenme, mantar, termit gibi kemirgen etkenlere karşı koruma oluşturur.

Ahşap Evi